دبیرستان دخترانه نیک آهنگ (متوسطه دوره دوم) اداره آموزش و پرورش ناحیه 3 استان اصفهان

درباره دبیرستان نیک آهنگ

معاونان/مشاوران/آزمون ها/کارنامه ها/مقررات آموزشی/مقررات انضباطی/مقررات پرورشی

1) معاونان
دبیرستان جهت معاونت مدیر داخلی در امور مختلف از همکاری معاونان متعددی برخوردار است.
معاون اجرایی: این معاونت جهت انجام امور اجرایی، انضباطی و برقراری نظم برنامه ها در مدرسه فعال می باشد.

معاون آموزشی: معاون آموزشی دبیرستان جهت مشابه سازی فعالیت های آموزشی دبیرستان در پایه های مختلف و نظارت بر طرح درس و روند شرکت در آزمون های هماهنگ فعالیت می کند.

معاون پرورشی: امور فرهنگی دبیرستان تحت نظارت این معاونت انجام می گردد. همچنین نظارت بر امور اردوها و فضای معنوی مدرسه از وظایف این معاونت می باشد.

معاون پژوهشی: امور پژوهشی مدرسه شامل کلاس ها، جشنواره ها، همچنین توسعه و تجهیز آزمایشگاه و کتابخانه از فعالیت های این معاونت می باشد.

معاون فناوری: برگزاری کلاس های آموزش کامپیوتر، تجهیز سایت دبیرستان و پشتیبانی فنی از وبسایت دبیرستان از امور مربوط به این معاونت است.

2     مشاوران
هر پایه تحصیلی از یک مشاور مجرب و کارآزموده در طول سال تحصیلی برخوردار است که تمام فعالیت های علمی و فرهنگی آن تحت مدیریت او انجام می شود. اهم فعالیت های علمی و فرهنگی مشاوران عبارت است از:
برنامه ریزی آموزشی: برنامه های درسی هفتگی هر پایه توسط مشاور طرح ریزی می شود. هماهنگی با دبیران، تنظیم برنامه درسی و سایر امور مربوط به آموزش توسط مشاور انجام می شود.
مشاوره تحصیلی: در طول سال تحصیلی دانش آموزان به طور مرتب ملاقات هایی را با مشاور خود خواهند داشت تا برنامه ریزی درسی و مشکلات خود را به کمک او حل و فصل نمایند.
پرونده مشاوره ای: تمام اطلاعات آموزشی دانش آموزان در پرونده های آنان تحت نظارت مشاور تکمیل می گردد و در پایان هر سال تحصیلی به مشاور سال بعد تحویل می گردد.
مشارکت ها: مشارکت دانش آموزان در امور فرهنگی و اجرایی دبیرستان به وسیله مشاور مدیریت می شود تا این مشارکت ها به وضعیت آموزشی دانش آموزان آسیبی وارد نسازد.
اردو ها: اردو های کوتاه مدت و بلند مدت فرهنگی و آموزشی در هر سال تحصیلی توسط مشاور پایه برنامه ریزی و اجرا می شود.

3)آزمون ها
دانش آموزان در هر پایه تحصیلی در طول سال در آزمون های علمی متنوعی شرکت می کنند. این آزمون ها عبارتند از:
آزمون های ماهانه: این آزمون ها به طور مستمر در طول تمام هفته ها برگزار می شود. مشاوران هر پایه برنامه ریزی این آزمون ها را بر عهده دارند.
آزمون های هماهنگ مدارس: این آزمون ها در طول سال با تعداد مشخصی در هر پایه برگزار می شود. از آنجا که این آزمون ها بین مدارس و دانش آموزان برتر کشور برگزار می شود، می تواند معیار مناسبی برای ارزیابی دانش آموزان و مدارس باشد. آزمون های هماهنگ به صورت تستی و با برنامه ریزی مرکز آزمون دبیرستان برگزار می شود.
آزمون های پایان ترم: آزمون های پایان ترم هر سال در دو نوبت دیماه و خردادماه برگزار می شود. محتوای این آزمون ها بر اساس مطالب کتاب های درسی و در سطح امتحانات نهایی آموزش و پرورش می باشد.

 

4)مقررات آموزشی
دانش آموزان در پایان هر سال تحصیلی باید شرایط آموزشی دبیرستان را احراز نمایند. مشاوران در طول سال تحصیلی موظفند جهت موفقیت دانش آموزان، وضعیت آموزشی آنان را مورد پایش قرار دهند و توصیه های لازم را به آنان ارائه نمایند.

 

5)مقررات انضباطی
دانش آموزان هر پایه موظفند نسبت به رعایت مقررات انضباطی دبیرستان تلاش وافری داشته باشند. مقررات انضباطی مدرسه شامل موارد زیر است:
نظام حضور و غیاب: این نظام شامل غیبت غیر موجه، تأخیر در ورود به مدرسه، ضعف اطلاع رسانی جلسات مدرسه به اولیا، اخراج انضباطی از کلاس و تأخیر در ورود به کلاس است که هر یک به طور مجزا و در دفعات مختلف شامل جریمه هایی از تذکر و کسر نمره انضباط تا تعهد دانش آموز و اولیا می گردد.
نظام حضور در محیط دبیرستان: آوردن وسایل غیر مجاز، بی انضباطی در محیط مدرسه، خسارت به اموال و ساختمان مدرسه و کلاس از تخلفاتی است که در دفعات مختلف جریمه های مختلفی از کسر نمره انضباط تا تمیز کردن کلاس در بر دارد.
نظام امتحانات: تخلف در جلسات امتحان در دفعات مختلف با برخوردهای مختلفی مانند کسر نمره انضباط تا درج نمره صفر در کارنامه مواجه خواهد شد.
پوشش و بهداشت فردی: نپوشیدن لباس فرم، پوشیدن لباس نامناسب و وضعیت نامناسب مقنعه و ظاهر موجب برخورد انضباطی در دفعات مختلف از تذکر و کسر نمره انضباط گرفته تا تعهد دانش آموز و اولیا و جلسه با معاونین می گردد.

6) مقررات پرورشی
شایسته است دانش آموزان دبیرستان نیک آهنگ تلاش وافری جهت بهره مندی از فضای معنوی مدرسه داشته باشند. در این خصوص توصیه می شود عزیزان دانش آموز در فعالیت های متنوع پرورشی دبیرستان حضور و مشارکت فعال داشته باشند.
مراسم صبحگاه: شرکت به موقع در مراسم صبحگاه و استماع تلاوت قرآن در مراسم صبحگاه متضمن نورانیت دانش آموزان عزیز در طول روز خواهد بود.
مراسم نماز جماعت: هر روز نماز جماعت دبیرستان در یک زنگ مجزا با حضور دانش آموزان و دبیران برگزار می گردد. حضور هر چه باشکوه تر دانش آموزان موجب اعتلای فرهنگ اقامه نماز که از اهداف غایی رسالت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم می باشد، خواهد بود.
مراسم زیارت عاشوراء: در ماه محرم و صفر صبحگاه  معطر به شمیم حضرت سید الشهداء علیه السلام است. قرائت گروهی این زیارت معنوی توسط دانش آموزان به فضای آموزشی لطف و صفای دیگری می بخشد.